Jak na interní komunikaci.

06.09.2023

Před pár dny jsme u nás v CANONADĚ uspořádali další setkání v rámci oblíbeného bloku CANONADA HR nápadů. Tématem srpnového semináře byla interní komunikace. Personalistky a personalisté z předních českých firem diskutovali a předávali si cenné rady i informace o tom, jak interní komunikace právě u nich probíhá.

Masarykova univerzita v Brně, cestovní kancelář Blue Style nebo výrobní společnosti WITTE Automotive. To je jen příklad firem, které se aktuálního bloku kurzů CANONADA HR nápadů účastní. Na posledním setkání zástupci podniků třeba řešili, jaké jsou efektivní nástroje pro komunikaci, věnovali se otázce komunikace firemních hodnot nebo problematice většího zapojení zaměstnanců.

Průzkum z roku 2019 na s názvem "Proměny firemní komunikace" pro Hospodářské noviny říká, že čtyři roky zpět se firemní komunikace z téměř 42 procent odehrávala na platformě Skype. Od té doby uplynuly teprve čtyři roky, ale i kvůli pandemii nemoci covid-19 je zřejmé, že v roce 2023 něco takového už neplatí.

Interní firemní komunikace se totiž přesunula na úplně jiné kanály, na čemž se shodli i účastníci našeho semináře. Mnohem více se používají nejrůznější aplikace, mezi kterými dominuje Whatsapp či MS Teams.

I přes značný posun v digitální sféře ale řada firem stále využívá také tištěné časopisy, měsíčníky či čtvrtletníky. Příkladem je třeba společnost WITTE Automotive, kde na své tištěné periodikum nedají dopustit.

Účastnici kurzu dospěli k tomu, že interní komunikace stojí na několika základních principech. Řadí se mezi ně hlavně důvěra, transparentnost, včasnost, jasnost, srozumitelnost, kontext nebo aktivní naslouchání. To během tříhodinového online setkání potvrdil i Milan Mahovský jako šéf personální agentury Dreamjobs, který s účastníky rozebíral kupříkladu i roli intranetu ve firmách napříč Českem.

Další setkání v rámci bloku CANONADA HR nápadů se odehraje 3. listopadu v Praze. Tématem bude posílení organizační efektivity. Nějaké volné místo by se našlo, takže pokud budete mít zájem, rádi vás na kurzu uvítáme.

Ladislav Koubek, lektor a CEO společnosti CANONADA