Organizační efektivita ve firmě. Jak na ni?

20.11.2023

V pátek 3. listopadu se v online formě konala další CANONADA HR nápadů, které se zúčastnili zástupci deseti subjektů napříč mnoha sektory české ekonomiky. Nechyběli zástupci z oblasti obchodu, automobilového sektoru nebo vysokého školství. Tématem pátečního kurzu, kterým provedl Ladislav Koubek, byla organizační efektivita a dorazil i speciální host.

Nespolupráce mezi jednotlivými podnikovými odděleními, příliš mnoho operativy nebo chybný time management. To jsou podle účastníků páteční CANONADY HR nápadů hlavní zdroje neefektivity v jejich společnostech. I proto se účastníci snažili společně s Ladislavem Koubkem najít recept na to, jak efektivitu v jejich organizaci posunout na vyšší úroveň.

A to se povedlo. Zástupci jednotlivých firem společně s Ladislavem Koubkem dospěli k tomu, že v podnikové praxi je řada možností, jak toho docílit. Firmy se mohou snažit třeba o zvýšení celkové angažovanosti nebo zlepšení komunikace směrem ke svým zaměstnancům.

Zároveň se vyplácí, pokud se podniku podaří své zaměstnance správně motivovat a jednotlivé úkoly mezi ně i vhodně delegovat. Pomoci s tím mohou i správné nástroje nebo technologická zařízení.

Zastoupeným společnostem se na cestě k vyšší organizační efektivitě v minulosti také osvědčily hodnotící rozhovory, oboustranná zpětná vazba nebo pravidelné schůzky s pracovníky.

Velkým tématem pro podniky je i to, jak své zaměstnance k nárůstu organizační efektivity vlastně motivovat. Firmy k tomu v praxi přistupují různě, řada z nich se však snaží s nimi vychutnávat úspěch, dává jim kvalitní zpětnou vazbu, zapojuje je do řešení výzev.

Ve spolupráci s odbory se zastoupeným společnostem v minulosti osvědčilo, když si obě strany naslouchají, jsou k sobě upřímní a otevření. Firmy se pro nárůst organizační efektivity snaží s odbory vycházet a hodně je i chválit.

Druhou část pátečního kurzu CANONADA HR nápadů navštívila i úspěšná lektorka Kristina Tůmová, která se mimo jiné zaměřuje na téma psychologického bezpečí, které podle ní souvisí s mírou odpovědnosti.

Kristina se snaží toto téma do firemní praxe opakovaně vnášet a účastníkům poradila, aby se svých pracovníků ptali i na to, kdy naposledy vědomě riskovali, neboť to následně pozitivně dopadá i kreativitu každého z nich.

Další setkání v rámci bloku CANONADA HR nápadů se odehraje už 19. ledna. Tématem bude, jak snížit fluktuaci ve firmě. Nějaké volné místo by se určitě našlo, takže pokud budete mít zájem, rádi vás na kurzu uvítáme.

Ladislav Koubek, lektor a CEO společnosti CANONADA