Moderní techniky v HR. Znáte je?

18.08.2023

Digitalizace a nové techniky v HR jsou a budou velkým tématem pro většinu HR manažerů. I proto jsme na toto téma v pátek uspořádali další setkání v rámci kurzu CANONADA HR nápadů, kde se pravidelně potkávají zástupci předních firem napříč odvětvími české ekonomiky. Páteční dopoledne za CANONADU vedl Ladislav Koubek, který přinesl mnoho zajímavých podnětů a myšlenek.

Na setkání dorazili třeba zástupci z logistické společnosti EWALS CARGO CARE, Krajské nemocnice Liberec, energetické skupiny ČEZ, Masarykovy univerzity v Brně, Xella - výrobce materiálu Ytong nebo výrobce krmiv De Heus. Šlo velmi rozmanitou skupinu, ve které účastníci měli možnost poznat pohled jiných podniků na problematiku moderních technik ve světě HR.

V rámci CANONADY HR nápadů má každý účastník přijít se záludnou otázkou, na kterou chce od ostatních HR profesionálů získat odpovědi. Na tom srpnovém se řada z nich týkala umělé inteligence, která je pro firmy v poslední době stále důležitější. Řešily se konkrétní aplikace, které personalistům v poslední době ulehčily čas a debata se točila nejen kolem ChatGPT, které pro některé účastníky znamená revoluci ve způsobu, jak fungujeme.

Ladislav Koubek během semináře poukázal na to, že moderní IT řešení v HR nemusí firmu vyjít na miliony. "Dneska je naopak často lepší do firmy implementovat jednoduchý a už vytvořený systém. Typickým příkladem jsou nástroje od technologický společností Google nebo Microsoft, které jsou už opravdu vychytané. Jde mnohdy o výrazně jednodušší postup než systém vytvořený na míru, který následně časem třeba ani nikdo nepoužívá," řekl Ladislav Koubek.

Moderní techniky ve světě HR jsou důležité pro personalisty po celém světě. Ukazuje to i čerstvý průzkum společnosti LinkedIn, ze kterého plyne, že až 73 procent HR manažerů plánuje v dohledné době navýšit investice do umělých technologií k růstu efektivity procesu výběru vhodných pracovních kandidátů.

Ladislav Koubek účastníkům na semináři předal myšlenku, že moderní techniky v HR se netýkají pouze ChatGPT. V současném recruitmentu se dá šetřit čas i díky virtuálním pohovorům, ATS systémům nebo třeba webu Glassdoor. V náborovém procesu jsou zároveň čím dál více využívané i chatboty, které mohou odpovídat na základní otázky uchazečů a poskytovat základní informace o pracovních nabídkách.

"Čtení životopisů i první desetiminutový screeningový pohovor může dneska za personalisty vést už umělá inteligence. Většinou se totiž pokládají stále podobné otázky. V CANONADĚ jsme běžný výběrový rozhovor díky umělé inteligenci také výrazně proměnili. Prvotní diagnostiku provádí uchazeči o práci sami online a my na ně následně navazujeme otázkami, které míří více do hloubky," zaznělo na srpnovém semináři CANONADA HR nápadů.

Další setkání CANONADY HR nápadů se uskuteční 25. srpna online a dále 14. září v Praze. Rádi mezi námi uvítáme i další inspirativní firmy z českého byznysového prostředí. Registrace je možná na našich webových stránkách.

Ladislav Koubek, lektor a CEO společnosti CANONADA